obraz12.gif

Witamy na stronie Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa

Wierni  hasłom na sztandarze:

Soli Deo gloria, Sursum cordam

Arma ferum pacem

Vincere aut mori !

 


AKTUALNOŚCI:

 • 30.03.17 Aktualności >> Informacje

  Zapraszamy do odwiedzenia Skansenu w Wygiełzowie, gdzie w Dworze z Drogini obejrzeć można wystawę czasową replik uzbrojenia i strojów z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zaprezentowane zostały tam w pełni sprawne repliki, będące w posiadaniu członków naszego stowarzyszenia. Wystawę można zwiedzać do 28.04.2017 r.

   

  Więcej…
 • 03.01.17 Biblioteka >> Ciekawostki

  Hanna Malewska przytoczyła w swoich Listy staropolskie z okresu Wazów diariusz anonimowego szlachcica z Czchowa w Małopolsce, który z pospolitym ruszeniem pospieszył na odsiecz oblężonym pod Chocimiem. W Wojniczu, dokąd z towarzyszami ze swego powiatu dotarł 27 września 1621 roku, spotkał Żyda Lewka Lewkowicza, arendarza z Lipnicy, który przewoził listy do Lubomirskich w Wiśniczu. Zdaniem tego przypadkowego kuriera w pismach przekazywano informację, że Polacy walczą dzielnie pod Chocimiem i że o pokój „traktują”.

  Więcej…
 • 21.11.16 Biblioteka >> Ciekawostki

  Przypominający teatralne widowisko szlachecki ceremoniał funeralny, nazywany pompa funebris (łac. uroczysty ceremoniał pogrzebowy), budził zdumienie podróżujących po Polsce cudzoziemców. Przygotowanie do pogrzebu, wraz z wysłaniem wieści o zgonie, przyjmowanie zjeżdżających na uroczystość gości, trwało kilka miesięcy (niekiedy rok !).

  Więcej…
Nasi dobroczyńcy:


  


 

Nasi dobroczyńcy: